15 komentarzy

 1. Kasia says:

  18 kwietnia 2016 o 11:07

  Dzięki za te informacje! Nie mogłam się doszukać czegokolwiek na temat tego jak postępować z dzieckiem jeżeli miałam w ciąży niedokrwistość, a na pierwszej wizycie u pediatry dowiedziałam się, że trzeba rozszerzyć dietę w czwartym miesiącu i coś mi nie grało.

 2. Alicja says:

  18 kwietnia 2016 o 12:46

  Ja miałam anemie w ciąży, ale nikt mi nie powiedział jaki to ma wpływ na dziecko. Suplementy żelaza zalecone przez lekarza baram nieregularnie bo miałam straszne zaparcia. Ale gdybym wiedziała to bym jakoś to przetrwała. Moje dziecko ma teraz stwierdzona anemie, na początku po zelazie miał bóle brzucha i zaparcia. Bardzo się męczył a ja płakałam z bezsilności. Jeden lęk nie poprawił wyników. Drugi poprawia, ale syn nim pluje i strasznie płacze, a ma aż 5ml do polkniecia:( w związku z czym czekam na zalazo w kroplach aby jakoś mniejsza dawkę spróbować mu podawać. Z dietą ciężko bo mięsa nie chce jesc, ale daje mu morele suszone ekologiczne bo podobno dużo żelaza mają. Czekamy na dalszy wpis o żelazie! Dzięki

  • Monika says:

   12 maja 2016 o 20:57

   Witam. My podajemy actiferol fe jest dostępny w różnych dawkach oraz jest taki preparat w płynie Innofer baby – u naszego Synka spełniają swoją rolę. Pozdrawiam

 3. justi says:

  18 kwietnia 2016 o 19:07

  ja też czekam na kolejny wpis o żelazie, bo właśnie jestem w trzecim trymestrze i mam troszkę za niski jego poziom

 4. Ela says:

  18 kwietnia 2016 o 20:45

  Pomocny artykuł :) a mogę zapytać co oznacza „nie podawaj mleka krowiego do końca 12 mż”? karmię piersią. syn 9 mcy . dieta powoli rozszerzana.myślałam o podaniu jogurtu. nie jest to zalecane?

  • Aga says:

   12 maja 2016 o 19:00

   Rozumiem to jako nie podawanie mleka w butelce tj zastępowanie piersi mlekiem krowim. Myślę, że nie o budyń czy jogurt tu chodziło.

 5. goha says:

  18 kwietnia 2016 o 22:30

  Ja czekam zwłaszcza na wpis o produktach. Anemię mamy odkąd w 13 mż przeszliśmy zakażenie e-coli . Sama choroba to była masakra, z anemią walczymy już od 8 miesięcy. Słaby apetyt na stałe posiłki, ale cycusia nie odmówi nigdy :) przynajmniej tyle. No i pytanie co zrobić z tym małym apetytem.. jakoś strasznie nie przekonuje mnie podawanie preparatów na apetyt, może za dużo naczytalam się o tym , że dziecko samo sobie reguluje kwestię jedzenia i trzeba mieć do niego zaufanie. Ale czasem ciężko już wytrzymać jak ma taką niejadkową serię przez kilka dni…:( ktoś coś, jakieś pomysły? Podobne doświadczenia?

 6. Emilka says:

  26 kwietnia 2016 o 13:49

  Podczas swojej ciąży o odpowiednio wysoki poziom żelaza dbałam biorą chelę ferr bio complex :) Poleciła mi go moja Pani doktor, zresztą poczytałam przed zakupem i wiedziałam, że warto zaufać polskiej firmie z tradycjami. Wszystkie badania kontrolne wykazywały zawsze żelazo w wymaganej normie :)

 7. KasiaMamaStasia says:

  12 maja 2016 o 22:52

  mój synek urodził się w 36/37 tc. przed 3 mż żelazo było poniżej normy dlatego przez kolejne 3 miesiące było suplementowane. z racji porodu przed terminem zostaliśmy skierowani do poradni patologii noworodka. na ostatniej wizycie, która była w poniedziałek lekarka tam przyjmująca zaleciła suplementacje na kolejne 1,5 miesiąca, gdyż z wywiadu wywnioskowało, że dziecko nie je mięsa(co nie jest prawdą), powiedziałam tylko, że dziecko czasem odmawia zjedzenia proponowanego posiłku, a ja go do jedzenia nie zmuszam. Synek ma obecnie 8.5 miesiąca, kp. olaliśmy zalecenia pani doktor, która nawet nie zleciła maluchowi morfologii, czekamy na wizytę u lekarza, do którego mamy zaufanie. mam nadzieję, że potwierdzi moją decyzję o niesuplementacji bez konkretnych przyczyn.

 8. terka says:

  13 maja 2016 o 10:58

  Właśnie wróciłam ze szczepienia mojego 4.5 miesięcznego syna i usłyszałam od lekarki, że ŻELAZO W MOIM MLEKU SIĘ SKOŃCZYŁO! Mam zacząć podawać mięsko, bo INACZEJ NABAWIMY SIĘ ANEMII!! mam też już zacząć podawać, soczki jarzynki, kaszki.
  Jak tu nie ogłupieć? zamurowało mnie, przez sekundę przeszła mi myśl zapytania się jak to wszystko ma się do zaleceń, albo skąd takie wnioski. Jednak się nie odważyłam, bo kim jestem żeby polemizować z lekarzem….
  Teraz ta anemia brzęczy mi w uszach i mimo wcześniejszego przeczytania tego postu, wyszukuje w internecie konkretnych badań. Bo co ja jej powiem na następnej wizycie?? I czy na pewno nie szkodzę swojemu dziecku? aaaa!! jak tu nie oszaleć!?!

 9. Natalia says:

  7 sierpnia 2016 o 14:23

  A jak ma się mleko mamy do wchłanialnosci preparatow zelaza ? Wiadome jest by nie łączyć mleka krowiego z zelazem, ale co z mlekiem kobiecym? W przypadku noworodka to raczej za wielkiego wyboru nie ma bo mleczko musi być co chwila praktycznie – ale co ze starszakiem? Czy podanie suplementu i zapicie go „cycem” bardzo utrudni przyswojenie zelaza ?

  • sewer says:

   27 września 2016 o 15:26

   Witam,
   Mleko matki nie przeszkadza w przyswajaniu żelaza. Z tego co pamiętam to np kaszka ryżowa jest nie zalecana. Nasza córka ma 8 miesięcy i lekarz przepisał jej Actiferol Fe® START. To jest najmniejsza dawka żelaza ale już z witaminą C, B6 i kwasem foliowym (B9). Jest to proszek albo kapsułka (my mamy proszek). Wsypuje się bezpośrednio do posiłku i już. U córki nie występują żadne skutki uboczne. Mamy ten suplement stosować 3 miesiące i ponownie morfologia i żelazo. Przy poprzednim badaniu żelazo miała jeszcze w normie ale w dolnej granicy.
   Pozdrawiam

 10. Kasia says:

  20 stycznia 2017 o 10:45

  Suplementacji żelaza wymagają również dzieci bez stwierdzonej niedokrwistości / niedoboru żelaza, których matki w ciąży miały niedokrwistosc ( by prof Matysiak) ma to wpływ na ich rozwój intelektualny

  • rozamarzy says:

   20 stycznia 2017 o 19:42

   Myślę, że to wynika z tego wpisu (napisałam, że dzieci których matki miały niedokrwistość powinny być suplementowane). CHyba muszę o tym osobny wpis dokłądny popełnić :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *