Mały terrorysta

boy-958477_960_720

Lubimy rozmawiać o dzieciach wrzucając je w jakąś kategorię. Bardzo często dorośli mówią, że ich dziecko jest małym terrorystą. Niby pieszczotliwe, pełne miłości określenie. Mały, słodki terrorysta. Ale, gdy zaczynamy tak mówić o swoim dziecku, możemy zacząć tak mimowolnie, mimochodem i niepostrzeżenie przypisywać mu złe intencje. Możemy zacząć wierzyć, że ono to tak celowo budzi się w nocy by utruc nam żywot. Że ono specjalnie płacze, by znaleźć się w ramionach rodzica. Że ono manipuluje głupim rodzicem w swoich wyższych wyrachowanych celach.

Kim jest terrorysta?

ter•rorysta -yście, -ystę; -yści, -ystów
terroryzm «działania pojedynczych osób lub grup usiłujących za pomocą aktów terrorystycznych wymusić na rządach państw określone ustępstwa»
• terrorystyczny • terrorysta • terrorystka

terror «przemoc i okrucieństwo albo groźby ich użycia stosowane wobec ludzi w celu ich zastraszenia»

Zastanówmy się teraz czy nasza mała pojedyncza osoba robiąc to co robi dokonuje aktów terrorystycznych? Czy naprawdę próbuje wymusić?

No i czy rodzic to rządzący rodzinnym państwem? Czy może raczej przewodnik, który powinien prowadzić drużynę? A nie rządzić podanymi?

Mówiąc o małym terroryście od razu dzielimy dom na dwa obozy. Tych trzymających władzę (rodziców) i tych złych, którzy się władzy próbują agresją sprzeciwić (dzieci).

Automatycznie stawiamy się po dwóch stronach barykady w boju o… no właśnie, o co?

Czym jest wymuszanie?

Wymuszenie «przestępstwo polegające na użyciu przemocy lub groźby w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania się»
Wymusić — wymuszać «uzyskać, wydobyć coś od kogoś, wywierając nacisk»

Czy nasze dzieci faktycznie wymuszają? Z tym, że wywierają nacisk jak najbardziej się zgadzam. Płaczą. Jęczą. Często całym sobą pokazują nam, że czegoś potrzebują. Czasem krzyczą. Domagają się wzięcia na ręce. Natychmiastowego kontaktu z opiekunem.

Pytanie jednak, czy robią to z wyrachowania? Mając wewnętrzny plan wywarcia nacisku?

Czy ich działanie jest z góry zaplanowane i wycelowane w biednego rodzica?

Czy mają cokolwiek innego za cel, niż zaspokojenie swojej aktualnej potrzeby?

Po kilku latach obserwacji moich dzieci widzę, że one nie robią niczego z wyrachowania. Raczej dają upust temu, co w danym momencie się z nimi dzieje. Zalewają je emocje, które często są trudne do zrozumienia. Ale jestem pewna, że są to autentyczne emocje, za którymi stoją potrzeby, wołające o zaspokojenie.

Dzieci są niesamowite, bo żyją bardzo TU I TERAZ. Bez planu na to, co będzie za chwilę. Bez większej analizy tego, co było. Żyją chwilą, która właśnie się dzieje i to w tej danej chwili, bez gnuśnego planu, proszą opiekuna o pomoc.
Nawet malutkim dzieciom przykleja się czasem etykietkę WYMUSZACZY. W sumie to o nich najczęściej słyszy się te terrorystyczne epitety.

Wizja dzieci leżących grzecznie w łóżeczkach, wizja dzieci które nie płaczą, nie złoszcza się, nie krzyczą, bawiąc się spokojnie – to wizja, która bardzo nam przeszkadza w zdrowym kontakcie z naszymi dziećmi. Powtarzane jak mantra „nie noś bo przyzwyczaisz”, „on tobą manipuluje”, „mały tyran”, potrafią zatruć sposób myślenia o własnym dziecku.

A prawdziwe dzieci potrzebują jak powietrza kontaktu z rodzicem. Noszenia, karmienia, tulenia.

I to, że się tego ze wszystkich sił domagają nie jest wcale aktem terroryzmu. Nie jest wymuszaniem. Bo żeby wymuszać, trzeba mieć swiadomość celu swoich działań. A malutkie dzieci tej świadomości nie mają. Małe dzieci po prostu walczą o przetrwanie. A przetrwanie od wieków było równoznaczne z ciepłymi ramionami opiekuna.

 

Jak to napisał Carlos Gonzalez w swojej książce:

terror

4 komentarzy

  1. Gosia says:

    25 maja 2016 o 13:50

    I dlatego tylko klapsy są w stanie wyplenić terrorystę z dziecka. Takie słowa usłyszałam od swojej matki

  2. says:

    25 maja 2016 o 14:08

    Myślę, że rodzice czasem nie do końca świadomie określają swoje dziecko terrorystą :) Bo jak tak faktycznie wgłebić się w definicję to nic a nic nie dotycz ona dzieci :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *